Motto:
Nie bez powodu śmierć jest nauczycielką estetyzmu.
Alberto Savinio: Nowa Encyklopedia. Czuły Barbarzyńca Press, Warszawa 2015, s. 150.


Jak to bywa w przypadku ludzi z I połowy XXI wieku, przygodę rozpocząłem w domu rzutem oka na strony internetowe wystawy z reprodukcjami obrazów Hammersøia. Uderzająca elegancja, sztuka jakby nowoczesna od malarza przełomu XIX i XX stulecia, fotografia z zastosowanymi filtrami korygującymi kolorystykę? Trudno tego nie obejrzeć… – tak, przyznaję, że malarz nie był mi znany.

Od przekroczenia progu wystawy dzieje się coś dziwnego, jest jakoś inaczej. Nie ma tego poloru czarno-białej fotografii jak na monitorze komputerowym, obrazy cofają się, niejako wtapiają się w ściany, mają niezbyt duże formaty, trzeba ich szukać, trzeba się do nich zbliżać.

żadne naruszenia ew. praw autorskich do reprodukcji nie są zamierzone

Szarości, półtony, opustoszenie, dystynkcja śmierci, minimalizm śmierci, prostota, ale w stanie przerysowania, niepospolita. Niech o tym powie Savinio: Z podszeptu swojego nadmiernego poczucia pospolitości człowiek pragnie być „inny”, niż jest. Z tego rodzi się estetyzm: to ubieranie się ładnie, ten język świąteczny, to poprawianie i upiększanie własnej rzeczywistości. A tymczasem nie ma przecież radykalniejszej odmiany niż śmierć. Nie bez powodu śmierć jest najwznioślejszą wytwornością, najwznioślejszą godnością, najwznioślejszą szlachetnością. Czy to z tego powodu Hammersøi lubi portretować ludzi od tyłu, żeby nie pokazywać pospolitości ich wyrazu twarzy?

żadne naruszenia ew. praw autorskich do reprodukcji nie są zamierzone

Dosyć tych spekulacji posuwających się być może za głęboko. Na obu portretach widać u góry na krawędzi ramy alarmujące zielone świetliki – to orgia oświetlenia tej wystawy w KMN. Opuszczam salę.

Oglądam katalog i teraz dzieje się coś odwrotnego – Hammersøi wychodzi z kart, zbliża się, jest idealnie elegancki, wytworny, dokładnie dopasowany do miejsc w książce. Światło układa się bezcieniowo na papierze. Chyba wiem, jak się go nie bać i jak go oglądać.

Ale Państwo idźcie koniecznie na tę wystawę. To będzie spore przeżycie.

Vide:

https://mnk.pl/wystawy/hammershoi