Uwaga! Zadanie z psychoterapii transgeneracyjnej.

Pierwsze pytanie, to skąd tutaj recenzja powieści kryminalnej? Bo Håkan Nesser nie stroni od psychologii i robi to całkiem nieźle. Ta powieść jest dość szczególna, ponieważ akcja kryminalna dzieje się w przeszłości, a 500 stron tekstu zajmują dociekania na temat tejże przeszłości i dociekania na temat losów małej miejscowości K. – Nesser urodził się w miejscowości Kumla – ale ostrożnie, bo łatwo wejdziemy w sferę insynuacji, plotek, podejrzeń, mniej lub bardziej zamierzonych obserwacji i w mrok tajemnic spowijających małe, ciche miasteczka. Nikt nie chce w takich na stałe zamieszkać, ale tajemnice chcą odkrywać wszyscy?

Jeśli tak, to warto tę książkę zatrzymać na dłużej. Dla osób szkolących się w psychoterapii, zwłaszcza transgeneracyjnej, małe – mam nadzieję, że nie żmudne – ćwiczenie: całą książkę doskonale ilustruje zamieszczony poniżej szkic genogramu. Trzeba tylko przypisać imiona i nazwiska, zawody i wydarzenia do zaznaczonych poniżej postaci. Tajemnice jak na dłoni, ale zaręczam, że nawet ten rysunek niczego tak łatwo nie spojleruje. Zachęcam do wykonania ćwiczenia. Dla osób o mniejszej ilości czasu na ciągłe czytanie i płytszych zasobach wolnej pamięci roboczej uzupełniony rysunek będzie jak znalazł.

Podobno dobrze jest stale ćwiczyć…

Powieść ma ni mniej ni więcej, jak sześcioro narratorów oraz siódmego, którym jest tytułowy bohater, wypowiadający się tekstami swojego dziennika. Narratorzy częściowo znają się i komentują wzajemnie swoje wypowiedzi i zachowania, chociaż nie wszystko o sobie wiedzą. Autor dopuszcza ich do głosu według określonego schematu, niczym w terapii rodzinnej (pytania okrężne w terapii systemowej). Oto kolejność wypowiedzi zgodna z numeracją rozdziałów od 1 do 57:

Dlaczego właśnie taka? Proponuję potraktować to również jako ćwiczenie w prowadzeniu wielopokoleniowego wywiadu rodzinnego. Może jest jakiś lepszy porządek tego wywiadu prowadzący prostszą drogą do wyjaśnienia tajemnicy? Kto jak kto, ale psychoterapeuci rodzinni mają przed sobą problem. Powodzenia 🙂